Lojalność na miarę 2024 roku. Czym warto się zainteresować?

28.12.2023
Lojalność na miarę 2024 roku. Czym warto się zainteresować?

Spoglądając na niektóre nagłówki z ostatnich miesięcy, łatwo byłoby założyć, że lojalność klientów gwałtownie spada. Rzeczywistość na szczęście jest zupełnie inna. Pomimo trudnych czasów, większości sprzedawców detalicznych (70%) udało się w minionym roku utrzymać, a nawet zwiększyć bazę lojalnych klientów, a ponad połowa (53%) odnotowała wzrost dzięki wykorzystaniu programów lojalnościowych – dowodzi Dunnhumby w tegorocznym raporcie „The Power of Personalised Loyalty”. Nikogo nie powinno więc dziwić, że w nadchodzącym roku lojalność pozostanie istotnym elementem strategii firm nie tylko z branży retail. Prognoza – szczególnie dla marek, które sukcesywnie budują relacje ze swoimi klientami – wydaje się być obiecująca. W którym kierunku będą się rozwijać programy lojalnościowe?

Umiejętne wykorzystanie danych

Budowanie i rozwijanie lojalności konsumenta to dzisiaj cały ekosystem lojalnościowy: zaplanowany, rozwijany omnichannelowo i wspierany przez Sztuczną Inteligencję. Sprzedawcy detaliczni wykorzystują analizy predykcyjne oraz uczenie maszynowe, aby oferować trafne rekomendacje i promocje dostosowane do każdego klienta. Właściwe połączenie technologii i danych umożliwia marketerom optymalizację wydajności i osiągnięcia większego zwrotu z inwestycji. Dlaczego to takie ważne? Według badań McKinsey personalizacji oczekuje ponad 70% konsumentów.

  • Stosowanie zaawansowanych metod data science oraz algorytmów Sztucznej Inteligencji umożliwia systemom samodoskonalenie się, dogłębne wyciąganie wniosków na podstawie danych, a dzięki temu reagowanie na potrzeby i zachowania klientów niemalże w czasie rzeczywistym. W ten sposób marketer może prowadzić śmielsze działanie względem mniejszych lub ściśle określonych grup konsumenckich, np. w nowo otwieranych lokalizacjach sklepu, lub względem klientów, z którymi wiąże się wysokie ryzyko odejścia do konkurencji.

  • Marki sprzedają setki, a nawet tysiące produktów, podczas gdy klienci zwykle są obecni na rynku tylko w danym momencie, kiedy poszukują ściśle określonego produktu. Rozwiązania oparte na Sztucznej Inteligencji ułatwiają marce pojawienie się właśnie wtedy na ścieżce podróży klienta. Lepsze profilowanie przekłada się na poprawę personalizacji i większe dopasowanie. Dzięki temu konwersja zwiększa się nawet o rząd wielkości, a wykorzystanie modeli scoringowych do personalizacji komunikacji nawet 3-krotnie podnosi response.

Wygoda konsumencka i spójność doświadczeń

Konsumenci są coraz bardziej świadomi, dlatego poszukują szybkich i łatwych zakupów. Chcą korzystać z inteligentnych rozwiązań dopasowanych do swoich potrzeb, bez względu na to czy robią zakupy w sklepie stacjonarnym, sklepie internetowym czy aplikacji mobilnej. Ostatnie badania Forrester pokazują jednak, że tylko 15% badanych firm ma naprawdę płynne strategie omnichannel. W 2024 roku retailerzy będą mieli okazję do poprawy swoich możliwości. O co należy zadbać, aby się poprawić?

  • Klienci oczekują wygody i chcą czuć się wszędzie tak samo. Oznacza to m.in. możliwość przeglądania, kupowania i zwracania produktów za pośrednictwem preferowanego przez siebie kanału, z jednolitymi cenami i promocjami, zapamiętanymi adresami dostawy, czy preferowanymi formami płatności. Klubowicz musi być identyfikowany w całym ekosystemie tak samo, bez względu czy robi zakupy w sklepie stacjonarnym, w sklepie internetowym czy kontaktuje się z infolinią.

  • Jeśli cokolwiek w procesie obsługi klienta pójdzie nie tak, uczestnicy programu lojalnościowego denerwują się bardziej niż klienci niebędący klubowiczami. A ponieważ dokonują zakupów częściej niż inni klienci, prawdopodobieństwo takiego zdarzenia stale rośnie. Harvard Business Review określa to mianem „efektu bumerangu”, w którym silna lojalność wobec marki może ostatecznie wrócić i zaszkodzić jej, jeżeli firma nie spełnia obietnic danych klubowiczom.

Policzalność i rozliczalność

Polityka cenowa spędza sen z powiek niejednemu marketerowi. Klienci korzystają z rabatów, gdzie tylko się da, dlatego promocje na dobre stały się nieodłącznym elementem strategii większości firm. Utrzymujący się wysoki poziom inflacji dodatkowo wzmaga wojny cenowe, szczególnie wśród dyskontów. Te prześcigają się w zestawieniach, który zaoferuje tańszy koszyk zakupowy. Nadmierne obniżanie ceny często skutkuje jednak sprzedażą produktów po nieopłacalnej marży. Bronią w wojnie cenowej są programy lojalnościowe, które poza zaoferowaniem korzystniejszej ceny dla klubowicza, zapewniają policzalność i rozliczalność prowadzonych działań.

  • Analiza danych pozwala na racjonalne sterowanie cenami. Program lojalnościowy ułatwia realizację promocji, tak aby jej maksymalne koszty były znane jeszcze przed startem. Umożliwia m.in. nałożenie ograniczeń w korzystaniu z promocji względem konsumenta.

  • Programy lojalnościowe skutecznie budują percepcję oszczędzania. W związku z tym marketerzy coraz śmielej i intensywniej podkreślają rolę programów lojalnościowych w codziennych oszczędnościach, chociażby poprzez specjalne podsumowanie zaoszczędzonych pieniędzy na paragonie lub w aplikacji mobilnej.

Lojalność w modelu subskrypcyjnym

Lojalność oparta na subskrypcji zyskuje coraz większą popularność. Z badania przeprowadzonego w drugiej połowie 2023 r. przez McKinsey wynika, że Amazon Prime, pomimo braku tradycyjnego – opartego na punktach czy statusach – podejścia do lojalności, jest ulubioną formą większości ankietowanych.

Inicjowanie angażujących zachowań

Ze względu na szeroką atrakcyjność i możliwość zastosowania w różnych branżach, stosowanie elementów grywalizacji staje się coraz popularniejszym elementem programów lojalnościowych. W ten sposób firma zaprasza klubowicza do wykonywania określonej aktywności, która z dużym prawdopodobieństwem w sposób naturalny zmieni jego zachowania, zaowocuje nową rutyną i realizacją działań pożądanych przez markę. W jaki sposób stosować grywalizację, aby klienci odczuli efekt „wow”?

  • Unikatowość to tajna broń programów lojalnościowych. Aby klienci chcieli włączyć się do udziału, ważny jest dopasowany do profilu firmy kontekst. Gry losowe urozmaicają mechanikę bazową. Dodają także elementu świeżości i są motywatorem do codziennego korzystania z programu lojalnościowego, co na koniec dnia przekłada się na częstsze wizyty w sklepach i większe wydatki.

  • Klienci bardziej pragną tego, co ekskluzywne i niedostępne. Aktywacje w programie lojalnościowym ograniczone czasowo są impulsem do podjęcia wyzwania. Jeśli nagroda dostępna jest tylko danego dnia lub zabawa trwa przez krótki, określony czas wzmaga to w klubowiczach chęć zaangażowania się.

Podsumowanie

W cyfrowym krajobrazie biznesowym utrzymanie konkurencyjności wymaga wielozadaniowości. Obecnie firmy inwestują w sprawdzone techniki, które pozwalają im spełniać potrzeby klientów w trudnym ekonomicznie czasie.

LOYALTY POINT realizuje projekt przy wsparciu Funduszy Europejskich. Dowiedz się więcej