Wyzwania marketingowe w 2023 roku. Czy program lojalnościowy to recepta na przetrwanie inflacji?

29.12.2022
Wyzwania marketingowe w 2023 roku. Czy program lojalnościowy to recepta na przetrwanie inflacji?

Wszystko wskazuje na to, że stabilne i przewidywalne czasy mamy już za sobą. Firmy obawiają się, jak inflacja wpłynie na decyzje zakupowe konsumentów. Jednocześnie przedsiębiorcy mierzą się z rosnącymi kosztami, przez co skracają harmonogram planowania budżetów czy ograniczają swoje budżety m.in. na wydatki marketingowe.

Widząc, że pod wpływem inflacji, zmniejsza się dochód rozporządzalny, konsumenci zmieniają kryteria wyboru produktów. W efekcie kupują mniej, a z części artykułów i usług rezygnują całkowicie. Badanie UCE Research „Inflacyjne dylematy Polaków. Na czym oszczędzamy w sklepach?” wskazuje, że ponad 78% respondentów szuka na sklepowych półkach tańszych artykułów i substytutów ulubionych produktów. W związku z tym zauważamy zwiększoną wrażliwość na ofertę cenową i wzmożone zainteresowanie gazetkami promocyjnymi. Dzięki nim planowanie zakupów i zarządzanie bieżącymi wydatkami staje się łatwiejsze. Część konsumentów, benefitami w postaci cashbacku czy dodatkowych rabatów w programie lojalnościowym, próbuje choć trochę łatać domowe budżety.

Program lojalnościowy – korzyści dla konsumenta i organizatora

Kiedy konsument rozsądnie planuje wydatki, jego zainteresowanie programami lojalnościowymi rośnie. Program lojalnościowy to jednak nie tylko punkty w aplikacji mobilnej czy lepsza oferta cenowa. Dla firmy program lojalnościowy to mechanizm sprawiający, że klienci mogą i chcą być identyfikowani. W rezultacie jest to dostęp do wiedzy na temat indywidualnych potrzeb, na bazie których firma zwiększa wartość klienta w czasie. Normą nie jest już samo przetwarzanie posiadanych danych, ale analizy predykcyjne i przewidywanie, czego potrzebuje konkretny klient w konkretnym momencie i czego będzie oczekiwał w najbliższej przyszłości w zależności od stylu życia czy narastającego kryzysu.

Wygranymi w czasach recesji okażą się te firmy, które najbardziej efektywnie wykorzystają wiedzę, do jakiej mają dostęp w programie i przekują ją na odpowiednie, personalizowane działania komunikacyjne i ofertowe związane z konkretnymi potrzebami konsumentów – inaczej będziemy komunikować się z segmentem osób szukających rzeczywiście najtańszych produktów, a inaczej budować percepcję oszczędzania klientom premium, targetując dopasowane do nich produkty i oferty. Rozwój dotychczasowych działań z obszaru lojalności może okazać się jednym ze sposób na zmniejszanie konsumenckich obaw związanych z inflacją.

Co w przypadku marek, które programu lojalnościowego jeszcze w ogóle nie mają?

Już w trakcie pandemii Covid-19 biznes dostrzegł szerokie spektrum możliwości marketingu relacyjnego. Wiele firm zdecydowało się właśnie wtedy na wdrożenie jakiegoś rodzaju programu lojalnościowego lub rozbudowanie obecnego, aby móc szybciej komunikować się z klientami i efektywniej reagować na ich potrzeby. Pozostali z utęsknieniem czekali na powrót do przynajmniej względnej normalności. Jak tylko wydawało się, że będzie to możliwe, a pandemia, przynajmniej teoretycznie, zaczęła wygasać, wybuchła wojna w Ukrainie, a wraz z nią zaczęła rosnąć inflacja. W świetle zwiększającej się nieprzewidywalności i jednocześnie rosnącej przewagi firm, które dzięki programowi lojalnościowemu trafnie identyfikują potrzeby klientów, każdy dzień odkładania decyzji o wdrożeniu programu jest krytyczny. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że efekty nie będą widoczne następnego dnia po stracie projektu, ale program lojalnościowy jest inwestycją, która w długofalowej perspektywie przełoży się na efektywność organizacji w wielu obszarach, dlatego im szybciej rozpoczniemy prace nad programem lojalnościowym, tym lepiej.

Zorganizowane dane drogowskazem na drodze do sukcesu

Inflacja jest wyzwaniem dla każdego biznesu, ale równocześnie podkreśla znaczenie posiadania zorganizowanych danych. Lojalność jest w cenie i jej rola będzie rosła. Raport badawczy LoyaltyOne „Loyalty Big Picture” wskazuje, że blisko 70% managerów zwiększyło inwestycje lojalnościowe w ciągu ostatnich dwóch lat, ponieważ firmy dostrzegają wartość wykorzystywania danych klientów od rozwoju produktu przez optymalizację cen po planowanie nieruchomości i rozwój sieci sprzedaży.

Niestety nie ma jednego, sprawdzonego przepisu na przeciwdziałanie inflacji. Nawet najlepsza strategia nie sprawi, że problemy firm i konsumentów związane z kryzysem gospodarczym znikną. Jednak w najbliższej przyszłości mechanizmy, które dostarczają klientom poczucie realizowania oszczędności i umożliwią kontrolę nad wydatkami będą przez nich wyjątkowo pożądane, a marketerom ułatwią zmierzenie się z wyzwaniami widocznymi na horyzoncie 2023 roku.

LOYALTY POINT realizuje projekt przy wsparciu Funduszy Europejskich. Dowiedz się więcej